Blog > Microsoft przyznaje: Windows 10 zbyt mocno przeciąża procesor po ostatniej aktualizacji.

Microsoft przyznaje: Windows 10 zbyt mocno przeciąża procesor po ostatniej aktualizacji.

Data: 2021.02.20 | Kategoria: Blog | Tagi: n-a

Zbiorcza aktualizacja systemu Windows 10 spowodowała problemy z wydajnością u niektórych użytkowników. Microsoft poinformował w sobotę, że problemy z kompilacją systemu Windows 10 18362.329, która zadebiutowała wraz z aktualizacją zbiorczą KB4512941, spowodowały problemy z dużym zużyciem procesora.

KB4512941 został wydany jako opcjonalna aktualizacja 30 sierpnia. W artykule bazy wiedzy Microsoft powiedział, że aktualizacja ma rozwiązać wiele problemów dotyczących pulpitu zdalnego, Sandbox systemu Windows i innych aspektów systemu Windows 10. (Firma powiedziała również, że będzie wprowadzać zmiany obsługuje przeglądarkę Edge dla plików ePUB, które są zwykle używane w e-bookach, „w ciągu najbliższych kilku miesięcy.”

Wiele osób skarżyło się na problemy z wysokim zużyciem procesora po instalacji aktualizacji, jednak rzekomo z powodu problemu z Cortaną. Proces SearchUI.exe wirtualnego asystenta zużył 30–40% procesora, a także 150-200 MB pamięci od czasu instalacji aktualizacji KB4512941. Ale zasoby te są całkowicie marnowane – okno Cortany otwarte z paska zadań nie ładuje się.

Nie jest jasne, dlaczego Cortana obciążała procesor po aktualizacji KB4512941. Oczywiste jest jednak to, że członkowie niejawnego programu testów systemu Windows zgłosili te problemy firmie Microsoft za pośrednictwem Centrum opinii, zanim aktualizacja została udostępniona publicznie. Te raporty najwyraźniej prześlizgnęły się przez szczeliny; teraz ludzie, którzy instalują opcjonalną aktualizację, poświęcają znaczną część swojego procesora Cortanie.

Takie problemy stały się trendem w aktualizacjach zbiorczych systemu Windows 10. Aktualizacja w kwietniu doprowadziła do problemów z wydajnością, majowa aktualizacja spowodowała uszkodzenie Windows Sandbox, a sierpniowa aktualizacja spowodowała problemy z siecią na urządzeniach Surface. Inne aktualizacje zbiorcze po prostu nie rozwiązały problemów. W tym momencie trudniej jest wyjaśnić, dlaczego ludzie powinni instalować te aktualizacje, niż dlaczego powinni chcieć czekać.

Najnowsza wersja systemu Windows pokazała, że ​​niektórzy użytkownicy rozwiązali problem z Cortaną, usuwając klucz rejestru, ale chyba że jedno z ulepszeń aktualizacji przeważa nad spadkiem wydajności, prawdopodobnie łatwiej jest po prostu odinstalować aktualizację KB4512941, dopóki Microsoft nie rozwiąże problemu.