Blog > Laptop Xiaomi Mi Notebook Air TM1604 po uśpieniu brak obrazu

Laptop Xiaomi Mi Notebook Air TM1604 po uśpieniu brak obrazu

Data: 2021.10.12 | Kategoria: serwis Xiaomi , serwis laptopów łódź , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Xiaomi , Mi , Notebook Air , TM1604 , brak obrazu

Firma Xiaomi szturmem zdobywa rynek smartfonów i laptopów. Chiński producent nie jest pionierem innowacji, ponieważ oskarżany jest o czerpanie inspiracji od Apple. Pomimo tego oferuje ciekawe i nowoczesne produkty w przystępnej cenie. Na polskim rynku również zdobywa zaufanie i coraz więcej użytkowników wybiera Xiaomi, niż komputery dużych i dobrze rozpoznawalnych firm.

Laptop Xiaomi Mi Notebook Air nie pokazuje obrazu. Właściciel mówił, że sprzęt przeszedł w stan uśpienia. Przy próbie włączenia podświetla się klawiatura, słychać wentylatory, jednak nic nie widać na ekranie.

Diagnozę rozpoczynamy od wykonania podstawowych pomiarów napięć zasilających na płycie głównej. Nie zauważyliśmy nic podejrzanego, dlatego kolejnym krokiem będzie sprawdzenie biosu. Uszkodzenie programu zapisanego w kości może powodować problemy z uruchomieniem laptopa. Po wgraniu nowego biosu laptop uruchomił się, jednak nadal nie pokazał obrazu. Jednak po pewnym czasie wyświetliło się logo i załadował się system Windows.

Teoretycznie laptop działał i można go było uruchomić, jednak start trwał około pół minuty. Takie zachowanie wskazuje na problemy z częścią kodu procesora zwaną ME region. Uszkodzenie tego programu, niewłaściwa wersja, lub konfiguracja powoduje, że komputer nie działa do końca prawidłowo. Może to być właśnie długi start, głośna praca wentylatorów lub samoczynne wyłączanie się po jakimś czasie.

Wyczyszczenie Me region poprzez wgranie fragmentu kodu Intela, oraz konfiguracja ustawień fabrycznych pozwoliła wyeliminować problemy z długim startem laptopa. Po naciśnięciu włącznika obraz pojawiał się już błyskawicznie, a system ładował się w kilka sekund.