Blog > Laptop MSI GS60 6QE Ghost Pro nie uruchamia się

Laptop MSI GS60 6QE Ghost Pro nie uruchamia się

Data: 2021.08.24 | Kategoria: serwis MSI , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: MSI , GS60 , Ghost , nie uruchamia sie , KBC , programowanie BIOS , zwarcie , naprawa plyty glownej

Laptop MSI GS60 to całkiem fajny sprzęt gameingowy. Pomimo, że jest na rynku już jakiś czas ,nadal jest całkiem szybką maszyną do grania i pracy. Ma smukłą aluminiową obudową i dosyć wydajną kartę graficzną. Niestety pewnego dnia nagle przestał się uruchamiać.

Diagnozę standardowo już zaczynamy od rozkręcenia laptopa i wyciągnięcia płyty głównej. Wstępne pomiary pozwoliłyby zorientować się w sytuacji. Nie było jednak takiej potrzeby, ponieważ od razu gołym okiem widać było, że uszkodzony jest kontroler kbc. Analizując sytuację okazało się, że nastąpiło zwarcie w podświetleniu klawiatury. Spalił się układ sterujący kolorami podświetlenia oraz wspomniany kontroler kbc KB90280.

Po wymontowaniu uszkodzonych elementów diagnoza nie wykazała innych problemów. Teoretycznie naprawa wydawała się niezbyt skomplikowana. Niestety wymiana spalonych elementów nie kończyła naprawy. Kbc to układ posiadający wewnętrzny program sterujący funkcjami płyty głównej. Nowy element ma czystą pamięć wewnętrzną. Należy zaprogramować go odpowiednia wersją oprogramowania. Oryginalny scalak był uszkodzony i nie można go było odczytać. Na całe szczęści firmware można pobrać ze strony MSI.

Po wgraniu biosu do kontrolera udało się uruchomić laptopa i wyświetlić obraz na ekranie. Niestety to nie był koniec czynności serwisowych. Laptop po włączeniu zasilania pokazywał obraz po dłuższym czasie. Dodatkowo pojawił się problem z pracą wentylatorów, które pracowały na maksymalnych obrotach. Wskazywało to na problemy z ME region, który jest zapisany w głównej kości biosu. Rozwiązaniem było wyczyszenie ustawień ME regionu i ponowne programowanie biosu. Po tych czynnościach komputer działał już prawidłowo.