Blog > Laptop Lenovo ThinkPad E15 uszkodzone gniazdo zasilania USB-C

Laptop Lenovo ThinkPad E15 uszkodzone gniazdo zasilania USB-C

Data: 2021.10.12 | Kategoria: serwis Lenovo , serwis laptopów łódź , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , ThinkPad , E15 , uszkodzone gniazdo zasilania , USB C

Gniazdo typu USB-C to rewolucja jeśli chodzi o interfejsy komputerowe. Jedno złącze pozwalające przesyłać dane, obraz do monitora oraz zasilać urządzenie. Zamysł był słuszny, unifikacja standardów wtyczek i zmniejszenie ilości kabli podłączanych do laptopa lub telefonu. W teorii wszystko działa bardzo fajnie, do momentu pojawienia się awarii.

Laptop Lenovo ThinkPad E15 przestał się uruchamiać. Pracował na baterii do momentu aż się wyczerpała. Po podłączeniu zasilacza nie świeca się kontrolki zasilania i lądowania baterii. Taka sytuacja może oznaczać tylko kłopoty.

Ze względu na to, że przez jedno gniazdo przesyłane są rożne sygnały, konstrukcja elektroniki jest zdecydowanie bardziej skomplikowana , niż w dotychczasowych rozwiązaniach. Przy standardowym gnieździe zasilania, napięcie z wtyczki dochodzi do kluczy zabezpieczających. Układ ładowania baterii sprawdza, czy jego wartość jest prawidłowa i załącza tranzystory pozwalając zasilić płytę główną. W przypadku USB typ C po podłączeniu zasilacza na początku pojawia się napięcie 5V. Układy sterujące komunikują się z ładowarką i sygnałami sterującymi przełączają ją we właściwy tryb pracy. Dla laptopów jest to najczęściej 20V. Złożoność układu zsaialania i elementów sterujących rodzi szereg problemów w przypadku usterki.

Na całe szczęści w naszym przypadku sprawa nie była aż tak poważna. Po Wyjęciu płyty głównej i dokonaniu wstępnych pomiarów ustaliliśmy, że jest zwarcie w głównej linii zasilania. Podejrzenie padło na kondensatory, lub kontrolery sterujące pracą zasilacza. Przyczyną zwarcia było jednak samo gniazdo USB-C, które było wewnętrznie uszkodzone mechanicznie. Po wlutowaniu gniazda i zamontowaniu nowego ,zwarcie ustąpiło. Obyło się bez innych usterek płyty głównej i po podłączeniu ładowarki można było uruchomić laptopa.