Blog > Laptop Lenovo Legion Y540-15IRH nie startuje,zwarcie zasilanie pamięci,uszkodzony VRAM

Laptop Lenovo Legion Y540-15IRH nie startuje,zwarcie zasilanie pamięci,uszkodzony VRAM

Data: 2023.12.1 | Kategoria: serwis Lenovo , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , Legion , Y540 15IRH , nie startuje , zwarcie zasilanie pamieci , uszkodzony VRAM

Laptop Lenovo LEGION Y540-15IRH przestał się uruchamiać. Po podłączeniu zasilania nie było żadnej reakcji na włącznik. Wstępna diagnoza płyty wykazała zwarcie zasilania, jednak finalna naprawa okazała się bardziej złożona, i wieloetapowa, niż początkowo zakładaliśmy.

Ze względu na problemy z zasilaniem, należało znaleźć uszkodzone elementy powodujące zbyt małą rezystancję w głównej linii. Po serii pomiarów ustaliliśmy, że doszło do przebicia tranzystorów zasilających pamięć karty graficznej. Wymiana uszkodzonych elementów pozwoliła na przywrócenie napięcia, jednak pozorny sukces nie zakończył naprawy. Co prawda laptopa udało się uruchomić i nawet pokazał obraz, ale był zamazany.

Artefakty na ekranie wskazują na problemy z układem graficznym, albo VRAM. Wiedząc, że awarię miało zasilanie pamięci, z dużym prawdopodobieństwem, można było założyć, że zwarcie uszkodziło kości. Pamięć jest wlutowana bezpośrednio na płycie głównej. Możne ją oczywiście wymienić, korzystając ze stacji lutowniczej BGA. Niestety pojawił się problem z dostępnością układów i należało zamówić je z Chin.

Finalna naprawa została zawieszona do czasu otrzymania przesyłki z częściami. Niestety nie wszystkie elementy są dostępne od ręki u lokalnych dystrybutorów.