Blog > Laptop Lenovo Legion y520 nie uruchamia się, uszkodzony włącznik

Laptop Lenovo Legion y520 nie uruchamia się, uszkodzony włącznik

Data: 2021.10.12 | Kategoria: serwis Lenovo , serwis laptopów łódź , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , Legion , Y520 , nie uruchamia sie , uszkodzony wlacznik , samodzielna naprawa laptopa

Do serwisu trafił laptop, który właściciel próbował sam naprawić. Rozkręcił sprzęt i wyciągnął płytę główna. Podejrzewał uszkodzenie włącznika, jednak ze względu na brak odpowiednich narzędzi i części sam nie mógł wykonać naprawy. Zgłosił się do serwisu klinika-laptopa.pl w celu usunięcia usterki.

Gdy komputer do nas trafił był już częściowo rozłożony. Diagnozę rozpoczęliśmy od sprawdzenia włącznika zasilania. Wstępne założenia sprawdziły się. Przycisk rzeczywiście nie działał i należało go wymienić. Jest to element lutowany powierzchniowo, dlatego do wymontowania i wstawienia nowego niezbędna jest stacja lutownicza.

Pomimo wymiany przycisku laptop nadal nie działał. Pomiary obwodów zasilania wykazały, że płyta zaczyna się załączać, jednak brakuje części napięć, w tym zasilania procesora. Dalsze pomiary pokazały brak zasilania 5VS. Przyczyną takiego zachowania był uszkodzony układ U56. Po jego wymianie laptop uruchamiał się już prawidłowo i pokazał obraz.

Ten przypadek pokazuje, że znalezienie usterki wymaga wielu etapów. Czasami wstępna diagnoza jest niewystarczająca, i trzeba poświecić zedycowanie więcej czasu na znalezienie prawdziwej przyczyny niedziałania komputera.