Blog > Laptop Lenovo Idepad L340 15irh Gameing uszkodzenie kontrolera KBC

Laptop Lenovo Idepad L340 15irh Gameing uszkodzenie kontrolera KBC

Data: 2022.04.1 | Kategoria: serwis Lenovo , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , Idepad , L340 15irh , KBC

Naprawa laptopów Lenovo dosyć często związana jest z wymianą uszkodzonego kontrolera KBC. Układ KBC odpowiada za obsługę klawiatury i touchpada. Realizuje polecenia zawarte w BIOS podczas startu płyty głównej oraz nadzoruje poprawność startu. Kontroler klawiatury nadzoruje działanie przetwornic zasilających, czujników temperatury, pracę wentylatorów oraz jasność ekranu. Dodatkowo reguluje ładowanie baterii. Jego awaria powoduje brak możliwości uruchomienia płyty głównej.

Laptop Lenovo L340 nie uruchamiał się. Pierwsze pomiary wykazały zawyżony pobór prądu w stanie spoczynku. Po wyjęciu płyty głównej i pomiarach układów zasilania okazało się, że linia 3V ma zbyt niską oporność. Dzięki kamerze termowizyjnej udało się ustalić, że uszkodzony jest układ IT8586E czyli właśnie kontroler KBC.

Jest to częsta usterka w laptopach marki Lenovo. Producent ten stosuje autorskie rozwiązanie gniazda zasilającego i detekcji zasilania. Dzięki temu komputer dostaje informacje, czy podłączony zasilacz ma wystarczającą moc potrzebną do uruchomienia płyty głównej.

Niestety to rozwiązanie obarczone jest wadą. W przypadku uszkodzenia gniazda lub wtyczki zasilacza może dojść do zwarcia. Głowne napięcie zasilające po podaniu na pin detekcji mocy ładowarki, uszkadza układ KBC powodując zwarcie.

Naprawa płyty w tym przypadku polegała na wy-lutowaniu uszkodzonego kontrolera i wstawieniu nowego. Po wymianie zwarcie ustąpiło, jednak laptop jeszcze się nie uruchamiał. IT8586E jest układem programowalnym. Ma wewnątrz pamięć 128K, a w niej program realizujący zadania obsługi płyty. Fabrycznie nowa część nie posiada instrukcji do wykonania. Należy więc wgrać wsad odpowiedni dla danego modelu laptopa.

Po zaprogramowaniu kontrolera KBC można było uruchomić laptopa, i działał prawidłowo.