Blog > Laptop Lenovo Ideapad S540 nie uruchamia się

Laptop Lenovo Ideapad S540 nie uruchamia się

Data: 2021.09.6 | Kategoria: serwis Lenovo , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: lenovo , S540 , nie uruchamia sie , nie laduje baterii , zwarcie

Laptopy Lenovo to proza życia serwisów komputerowych. Nie oznacza to, że psują się szczególnie często. Po prostu ich sprzedaż stanowi duży udział w rynku. Są popularne, dlatego często trafiają do serwisów. W tym przypadku usterka była również typowa i powtarzająca się.

Po wyciągnięciu płyty głównej i podstawowych pomiarach diagnostycznych ustaliliśmy zawarcie w głównej gałęzi zasilania. Oznaczać to może, że doszło do uszkodzenia kondensatorów lub tranzystorów zasilających w tej linii. Pierwszy przypadek jest z reguły bezpieczniejszy i mniej problematyczny. Jeśli spalony kondensator nie uszkodzi laminatu, to w zasadzie jego wymiana usuwa przyczynę niedziałania komputera. Jeśli spalone są klucze w przetwornicy, często można spodziewać się również uszkodzenia samego układu sterującego. W najgorszym przypadku napięcie zasilające uszkadza również inne specjalizowane układy jak most lub procesor.

W Lenovo S540 uszkodzone były kondensatory w okolicy przetwornicy zasilania procesora. Po ich wymianie zwarcie ustąpiło, płyta uruchomiła się poprawnie. Laptop pokazał obraz na ekranie i załadował system. Jednak podczas testów sprzętu okazało się, że jest problem z ładowaniem baterii. Pomimo podłączenia zasilacza, bateria nie ładowała się. Należało wrócić do diagnozy. Następne pomiary wskazały uszkodzenie tranzystorów zabezpieczających w głównej linii zasilania. Układ ładowania baterii nie dostawał informacji o prawidłowym zasilaniu i blokował ładowanie. Wymiana wadliwych części ostatecznie wyeliminowała problem i laptop został całkowicie naprawiony.