Blog > Laptop Lenovo Ideapad S340-15IWL - nie uruchamia się

Laptop Lenovo Ideapad S340-15IWL - nie uruchamia się

Data: 2021.06.16 | Kategoria: serwis Lenovo , serwis laptopów łódź , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo , Ideapad , S340 15IWL , nie uruchamia sie

Laptop LENOVO IDEAPAD S340-15IWL był zalany wodą przez użytkownika. Po naciśnięciu włącznika, zapalały się diody, ale nie było obrazu. Słychać było tylko wentylator. W takiej sytuacji pomoc może jedynie wizyta w serwisie komputerowym.

W pierwszej kolejności należy rozkręcić laptopa i wyjąc płytę główna. Gołym okiem można było zauważyć ślady zalania i korozji. Po dokładnym wyczyszczeniu płyty można przejść do dalszej diagnozy. Dopiero pod mikroskopem widać było, że niektóre elementy są uszkodzone, a połączenia skorodowane.

Po wymianie wadliwych kondensatorów i rezystorów dokonaliśmy pomiaru układów zasilania. Dopiero po upewnieniu się, że nie ma zwarć i innych nieprawidłowości uruchomiliśmy laptopa.

Na ekranie pojawił się obraz, i wydawało się, że naprawa została zakończona. Jednak po dłuższym testowano okazało się, że po załadowaniu systemu obraz znika. Oznaczało to, że laptop nie działa prawidłowo i trzeba znaleźć przyczynę takiego zachowania.

Dalsza diagnoza wymagała analizy sygnałów elektroniki płyty głównej. Ciecz najwięcej szkód wyrządziła w okolicach zasilania procesora, dlatego tam skupiliśmy uwagę. Po wymianie przetwornicy procesora i dalszych testach ostatecznie usunęliśmy problem z zanikaniem obrazu.

Ostatnią rzeczą była wymiana karty sieciowej. Po uruchomieniu systemu Windows laptop nie łączył się z siecią. Karta wifi miała kontakt z wodą i przestała działać. Po zamontowaniu nowej karty sieciowej komputer był już w pełni sprawny.