Blog > Laptop Lenovo Ideapad G510 nie uruchamia się, zwarcie na płycie

Laptop Lenovo Ideapad G510 nie uruchamia się, zwarcie na płycie

Data: 2022.04.13 | Kategoria: serwis Lenovo , serwis laptopów łódź , naprawa laptopów łódź | Tagi: Lenovo , Ideapad , G510 , nie uruchamia sie

Laptop Lenovo Ideapad G510 pewnego dnia nagle przestał się uruchamiać. Nie było reakcji na wciśniecie włącznika. Po podłączeniu zasilacza nie świeciły się żadne kontrolki. Takie zachowanie sugerowało problemy z zasilaniem.

Pomiary na płycie głównej wykazało zwarcie w głównym obwodzie zasilania. Podczas wizualnej inspekcji elektroniki, widać było spalony element PL403. Jest to dławik zasilający zasilający przetwornicę PU402 odpowiedzialnego za generowanie napięcia 5V. W wyniku wysokiej temperatury pod cewką doszło do wypalenia laminatu i uszkodzenia ścieżek.

Naprawa laptopa polegała na usunięciu zniszczonej soldermaski i odseparowaniu jej od wewnętrznej warstwy masowej. Po usunięciu zwarcia należało odbudować połączenia zasilające. Okazało się, że sama przetwornica również jest uszkodzona i należało ją wymienić.

Po wykonaniu powyższych czynności i podłączeniu zasilacza, laptopa można było uruchomić i powróciły wszystkie napięcia zasilające.