Blog > Laptop Lenovo G50-80 po zalaniu nie uruchamia się

Laptop Lenovo G50-80 po zalaniu nie uruchamia się

Data: 2021.08.24 | Kategoria: serwis Lenovo , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: lenovo , G50 80 , po zalaniu , nie uruchamia sie

Laptopy po zalaniu da się naprawić. Czasami jest to dosyć skomplikowane. Ciecz poza uszkodzeniem elementów elektronicznych, ma bardzo zły wpływ na ścieżki znajdujące się na płycie głównej. Napięcie elektryczne powoduje szybką korozję połączeń elektrycznych. Podobnie było w przypadku laptopa Lenovo G50-80.

Komputer nie uruchamiał się. Diagnoza rozpoczęła się od wyczyszczenia i umycia płyty głównej ze śladów zalania. Następnie przeprowadziliśmy szczegółową inspekcję elementów znajdujących się na laminacie. Pod mikroskopem widać było, że niektóre z nich kwalifikują się do wymiany. Jednak w wielu przypadkach dopiero pomiary wskazywały na uszkodzenie części.

Po wymianie wadliwych podzespołów można było zasilić laptopa i sprawdzić co się z nim dzieje. Okazało się, że płyta uruchamia się, pojawiają się napięcia zasilające procesor, pamięć i kartę graficzna, jednak nie ma obrazu na matrycy. Dalsze pomiary wskazały na niewłaściwe napięcie na linii +5VS, było za niskie. Analizując schemat połączeń elektrycznych wynikało, że tranzystor Q23 nie był właściwie sterowany. Pomiary wykazały, elementy sterujące kluczem nie działały prawidłowo. Dopiero po ich wy lutowaniu, pod mikroskopem widać było, że połączenia na płycie są skorodowane. Odbudowanie ścieżek i wymiana elementów sprawiła, że brakujące napięcie wróciło do normy. Laptop uruchomił się i pokazał obraz.

Po przetestowaniu całego komputera, można było go złożyć i skręcić obudowę. Powyższy przypadek pokazuje, że naprawa laptopa po zalaniu jest czasami trudna i czasochłonna, ale jednak możliwa.