Blog > Laptop HP ProBook 430 G1 nie startuje uszkodzona karta sieciowa

Laptop HP ProBook 430 G1 nie startuje uszkodzona karta sieciowa

Data: 2022.04.28 | Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis HP , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: HP , ProBook , 430 G1 , nie startuje , uszkodzona karta sieciowa

Laptop HP ProBook 430 trafił do serwisu laptopów, ponieważ po burzy nie można go było uruchomić. Po naciśnięciu włącznika na chwilę zapały się lampki na obudowie, ale po sekundzie gasły.

Naprawa laptopa w sytuacji gdy wykazuje oznaki życia, ale po chwili się wyłącza wymaga często długiej i szczegółowej diagnostyki. Komputer zbudowany jest z setek, a nawet tysięcy elementów elektronicznych. Uszkodzenie nawet jednego z nich ma wpływ na działanie pozostałych podzespołów i uruchamianie laptopa.

Diagnozę rozpoczęliśmy do pomiarów głównych napięć zasilających 3.3VALW i 5VALW. Mając pewność, że mają właściwą wartość mogliśmy przejść do sprawdzenia pozostałych przetwornic na płycie. Żadna z linii nie wykazywała zaniżonej oporności. Dopiero analiza zasilania poszczególnych modułów uwidoczniła problem. Bak było napięcia 3.3VLAN zasilającego kartę sieciową. Uszkodzony układ scalony powodował zwarcie i blokadę startu płyty głównej.

Moduł sieciowy jest na oddzielnej płytce połączonej taśmą. Po jego odpięciu laptop startował i pokazywał obraz. Aby naprawić komputer wystarczyło wymienić spaloną kartę.