Blog > Laptop HP 250 G3 uszkodzona karta dźwiękowa

Laptop HP 250 G3 uszkodzona karta dźwiękowa

Data: 2021.09.16 | Kategoria: serwis HP , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Laptop , HP , 250 G3 , uszkodzona karta dzwiekowa , brak dzwieku

Laptop HP 250 G3 trafił do serwisu z powodu braku dźwięku. Przyczyn takiego zachowania może być niezmiernie dużo. Począwszy od problemów ze sterownikami, błędów systemu, a kończąc na uszkodzeniu płyty głównej lub samych głośników.

W pierwszej kolejności sprawdzamy czy karta dźwiękowa jest poprawnie zainstalowana. Określenie „karta” jest obecnie w zasadzie trochę archaiczne. Dawniej w komputerach PC, aby odtwarzać dźwięk zadowalającej jakości należało zamontować dodatkowe urządzenie odpowiedzialne za generowanie dźwięku. Była to płytka drukowana z wieloma elementami w postaci karty wpinanej w gniazdo ISA, a później PCI. Obecnie w laptopach to co określamy jako karta dźwiękowa to specjalizowany układ scalony zamieniający cyfrowe dane muzyczne w sygnał analogowy. Dopiero w tej postaci można go odsłuchać na głośnikach lub słuchawkach. Sam układ muzyczny zawiera w sobie często mini wzmacniacz.

Sprawdzamy menadżera urządzeń systemu Windows, a tam kontrolery dźwięku, wideo i gier. Karta muzyczna jest zainstalowana. Po wybraniu właściwości jest informacja, że urządzenie działa poprawnie. Czasami zdarza się, że system zgłasza tam jakiś błąd np. że nie może go uruchomić. Wiedząc, że karta jest fizycznie wykrywana, a dźwięku w głośnikach nadal nie ma warto sprawdzić, czy usłyszymy cokolwiek podłączając słuchawki. Mogło by to oznaczać uszkodzenie głośników. Częściej jednak uszkadza się gniazdo słuchawkowe i komputer cały czas myśli, że słuchawki są wpięte. Więc nawet gdy wyjmiemy wtyczkę nic w głośnikach nie słychać, bo sygnał przekazywany jest na słuchawki.

Niestety w naszym przypadku żadna z opisanych sytuacji nie miała miejsca. Po wykonaniu pomiarów postanowiliśmy wymienić układ dźwiękowy. Często zdarza się, że aby coś zdiagnozować należy wymienić część co do której mamy wątpliwości. Jeśli hipoteza się potwierdzi to w zasadzie diagnoza będzie równać się naprawie. Po wlutowaniu sprawnych elementów i uruchomieniu laptopa usłyszeliśmy przyjazny dźwięk startu systemu Windows. Wymiana uszkodzonej karty dźwiękowej okazała się strzałem w dziesiątkę.