Blog > Laptop Dell Latitude E7440 nie uruchamia się

Laptop Dell Latitude E7440 nie uruchamia się

Data: 2021.09.14 | Kategoria: serwis Dell , Blog | Tagi: Dell , Latitude , E7440 , nie uruchamia sie , zwarcie , gasnie dioda na zasilaczu

Laptop Dell E7440 przestał się uruchamiać. Po podpięciu zasilacza i naciśnięciu włącznika nic się nie dzieje. Pierwsze podejrzenie padło na ładowarkę. Po podłączeniu innej sprawnej sytuacja się nie zmieniła. Dodatkowo można było zauważyć, że w momencie włożenia wtyczki do laptopa, gaśnie dioda Led na obudowie zasilacza. Ten objaw daje dosyć jasną wskazówkę: na płycie głównej jest zwarcie.

Po rozłożeniu laptopa i wyjęciu płyty głównej można przystąpić do pomiarów. W pierwszej kolejności sprawdzamy główna linię zasilania tuż za tranzystorami zabezpieczającymi. Miernik wskazuje zero ohmów. Oznacza to uszkodzenie kondensatorów, lub kluczy w układach zasilania. Znalezienie elementów odpowiedzialnych za taka sytuację jest dosyć trudne. Często uszkodzone podzespoły nie mają żadnych wizualnych śladów. Wykonujemy próbę zwarciową i korzystając z kamery termowizyjnej możemy namierzyć elementy powodujące zwarcie. W tym przypadku były to kondensatory przy tranzystorach od ładowania baterii. Dodatkowo należało wymienić klucze zabezpieczające, gdyż w wyniku usterki zostały one przebite. Wymiana uszkodzonych elementów rozwiązała problem. Płyta główna była poprawnie zasilona i laptop działał prawidłowo.