Blog > Laptop Dell Latitude E5540 nie uruchamia się, zwarcie na płycie głównej LA-A101P

Laptop Dell Latitude E5540 nie uruchamia się, zwarcie na płycie głównej LA-A101P

Data: 2022.04.28 | Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis Dell , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Dell , Latitude , E5540 , nie uruchamia sie , zwarcie , LA A101P

Prowadząc serwis laptopów Dell można zaobserwować powtarzające się usterki płyt głównych. W przypadku laptopa Dell E5540 przed rozpoczęciem diagnozy można założyć co jest przyczyną usterki.

Już pierwsze obserwacje zdawały się potwierdzać nasze przypuszczenia. Po podłączeniu przewodu zasilającego, na ładowarce gasła dioda sygnalizująca poprawną pracę. Takie zachowanie interpretujemy jako zwarcie w układzie zasilania płyty głównej.

Po wyjęciu płyty z obudowy i wstępnych pomiarach, okazało się, że na linii 19V oporność jest bliska zeru. Z prawa Ohma wiadomo, że wartość prądu płynącego w tej gałęzi dąży do nieskończoności, czyli jest to stan zwarcia biegunów zasilania.

Mając już potwierdzenie naszej pierwotnej teorii należało odszukać uszkodzone elementy odpowiedzialne za takie zachowanie. Po serii pomiarów udało się namierzyć kondensatory z obwodu ładowania, które zostały przebite i powodowały zwarcie. Wymiana podzespołów usunęła usterkę. Laptop miał prawidłowe zasilanie i można go było uruchomić.

Opisana sytuacja występuje dosyć często w produktach marki Dell. Na całe szczęście jest w miarę łatwa do zdiagnozowania i niezbyt kosztowana w naprawie.