Blog > Laptop Dell Latitude 7480 nie uruchamia się i nie ładuje baterii

Laptop Dell Latitude 7480 nie uruchamia się i nie ładuje baterii

Data: 2022.04.4 | Kategoria: serwis laptopów łódź , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Dell , Latitude , 7480 , nie uruchamia sie , nie laduje baterii

Naprawa laptopów, które nie uruchamiają się, to wielka niewiadoma. Szczególnie w przypadku gdy po podłączeniu zasilacza nic się dzieje i nie zapalają się kontrolki. Spektrum przyczyn takiego zachowania jest dosyć szerokie. Począwszy od uszkodzonego gniazda zasilania, poprzez problemy z detekcją zasilania, uszkodzony układ ładowania, aż do zwarcia na płycie głównej i uszkodzeniu innych układów zasilania.

Laptop Dell Latitude 7480 był zupełnie martwy. Po wyjęciu płyty głównej można było przystąpić do wstępnych pomiarów. Pierwszy dobry znak: napięcie dochodzi do płyty głównej, co oznacz, że gniazdo zasilające jest sprawne. Niestety dalej zasilanie jest blokowane przez klucze zabezpieczające. Układ ładowania baterii nie jest zasilany. Diagnostyka wykazała, że na płycie nie ma żadnego zwarcia, więc należy wydedukować, dlaczego napięcie jest blokowane.

Klucze zabezpieczające nie były przebite i wyglądały na sprawne. Niepokój jednak wzbudziło niewłaściwa wartość napięcia na bramce pierwszego klucza. Okazało się, że jest połączenie pomiędzy źródłem a bramką, co wskazywało, że element jest uszkodzony. Po wymianie tranzystora. I podłączeniu ładowarki klucz przewodził i układ ładowania miał zasilanie, jednak nadal drugi klucz był zblokowany i płyta nie mogła się uruchomić. Profilaktycznie wymieniliśmy charger ISL88738. To był strzał w dziesiątkę. Napięcie pojawiło się na płycie i można ją było uruchomić.

Po złożeniu i przetestowaniu laptopa działał on prawidłowo. Nie było również problemów z ładowaniem baterii.