Blog > Laptop Dell Inspiron 15 5584 po zalaniu, nie uruchamia się

Laptop Dell Inspiron 15 5584 po zalaniu, nie uruchamia się

Data: 2022.06.24 | Kategoria: serwis Dell , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Del , Inspiron , 5584 , po zalaniu , nie uruchamia sie

Do naszego serwisu laptopów trafił Dell Inspiron 15 5584. Właściciel od razu przyznał się, że komputer został zalany. Nie jest to takie oczywiste ponieważ często zdarza się, że klienci nie mówią o tym, albo po prostu nie wiedzą, że taka sytuacja miała miejsce. Często z jednego laptopa korzysta cała rodzina. Jeśli dziecku coś się wyleje na klawiaturę, ale urządzenie nadal działa, to nawet o tym nie mówią rodzicom. Niestety, do awarii może dojść nawet po dłuższym czasie. Dochodzi do korozji elementów i połączeń na płycie głównej.

Wspomniany Dell przestał się uruchamiać. Po wyjęciu płyty głównej od razu można było zaobserwować miejsca kontaktu elektroniki z cieczą. Uszkodzone były elementy odpowiadające za zasilanie portów USB o oraz karty dźwiękowej.

Po wyczyszczeniu laminatu i wymianie skorodowanych części sprzęt udało się włączyć. Był obraz na ekranie, uruchomił się Windows. Przyszła pora na testowanie poszczególnych funkcji. Po zalaniu w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy działką wszystkie klawisze klawiatury, ponieważ jest ona najbardziej wrażliwa na działanie wilgoci. Następnie sprawdzamy wszystkie złącza: USB, LAN, VGA, HDMI, czytnik kart pamięci. Na koniec pozostaje sprawdzenie dźwięku, zarówno na wbudowanych głośnikach, jak i na słuchawkach, oraz kamera.

Jeśli wszystko działa prawidłowo można przystąpić to testów obciążeniowych. Komputer jest „wygrzewany” pracując z maksymalną wydajnością przez kilka do kilkunastu godzin. Pozwala to wykluczyć sytuację, gdy skorodowany element lub ścieżka pod wpływem płynącego prądu i temperatury przestanie przewodzić. Dopiero po przejściu wszystkich testów, laptop jest w pełni naprawiony i może zostać oddany klientowi.