Blog > Laptop Asus VivoBook X509F nie działa, uszkodzenie zasilania pamięci

Laptop Asus VivoBook X509F nie działa, uszkodzenie zasilania pamięci

Data: 2022.04.28 | Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis komputerowy łódź , serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Asus , VivoBook , X509F , nie dziala

Laptop Asus Vivobook X509F pewnego dnia przestał się uruchamiać. Nie było wcześniej żadnych niepokojących objawów. Komputer również nie był zalany. Po naciśnięciu włącznika zapalały się lampki na obudowie, jednak nie było obrazu. Jedynym wyjściem była diagnoza w serwisie laptopów.

Do analizy usterki wyjęliśmy płytę główną z obudowy. Ponieważ laptop reagował na przycisk , i pobierał prąd, można było założyć, że główna linia zasilania jest sprawna. Następnie należało sprawdzić napięcie na pozostałych obwodach dostarczających energię do laptopa. Podczas pomiarów okazało się, że nie ma napięcia 1.33V zasilającego pamięć DDR3L.

Analizując schemat tego obwodu stwierdziliśmy nieprawidłowości w działaniu przetwornicy RT8248AGQW. Wymiana kontrolera odpowiedzialnego generowanie napięcia dla pamięci rozwiązała problem. Po wlutowaniu nowej części laptop uruchomił się prawidłowo i pokazał obraz.

Opisany przypadek nie był bardzo skomplikowany. Dosyć szybko udało się znaleźć przyczynę usterki i ją wyeliminować. Niestety takie naprawy elektroniki to rzadkość. W większości sytuacji naprawa i diagnoza laptopa, to długie godziny żmudnych poszukiwań i analizowania dokumentacji technicznej.