Blog > Laptop Asus Vivobook Flip 14 TP410U - nie działa klawiatura

Laptop Asus Vivobook Flip 14 TP410U - nie działa klawiatura

Data: 2022.04.5 | Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis Asus , naprawa laptopów łódź | Tagi: Asus , Vivobook , Flip , TP410U , nie dziala klawiatura

Jeśli jest jakiś problem z klawiaturą, nie działa klawisz lub część klawiszy, to w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl uszkodzenie samej klawiatury. W większości przypadków taka diagnoza jest trafna. Szczególnie w przypadku zalania laptopa. Jednak na brak możliwości poprawnego pisania wypływ może mieć również klika innych czynników.

W laptopie Asus Vivobook Flip 14 TP410u nie działała część klawiszy. Po otworzeniu obudowy od razu widać było, że przyczyną tej usterki może być uszkodzone gniazdo klawiatury. Właściciel sprzętu podczas samodzielnego czyszczenia komputera odłamał kawałek plastiku dociskającego taśmę klawiatury do złącza na płycie.

Naprawa laptopa polegała na wymianie popsutego gniazda na nowe. W tym celu należało wy-lutować pękniętą cześć i zamontować nową. Po tej operacji sygnały z klawiatury poprawnie docierały do kontrolera KBC.

Ten przypadek był dosyć oczywisty. Niestety po zalaniu często dochodzi do bardziej zawiłych usterek uniemożliwiających korzystanie z klawiatury. Możliwe jest skorodowanie punktów lutowniczych (zimne luty), przerwanie ścieżek sygnałowych, uszkodzenie elementów buforujących (rezystory, kondensatory) lub ostatecznie uszkodzenie samego kontrolera klawiatury.