Blog > Laptop Asus UX360C po podróży samolotem przestał się uruchamiać

Laptop Asus UX360C po podróży samolotem przestał się uruchamiać

Data: 2023.07.7 | Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis Asus , Blog | Tagi: Asus , UX360C , po podrozy samolotem , nie uruchamia sie

Do serwisu laptopów trafił kolejny ciekawy przypadek. Asus UX360C przestał się uruchamiać, po podróży samolotem. Komputer przewożony był w bagażu podręcznym. Nie było więc możliwości, że narażony był na wstrząsy lub upadek. Właściciel twierdził, że przed lotem normalnie działał, jednak po powrocie do domu nie można go było uruchomić.

Naprawę komputera rozpoczynamy od sprawdzenia zasilania. Po podłączeniu wtyczki pojawia się napięcie na przetwornicach, więc elektronika powinna działać. Niestety naciśnięcie włącznika nie powoduje żadnej reakcji.

Aby wykluczyć usterkę oprogramowania, testowo zaprogramowaliśmy pamięć bios działającym wsadem. W wielu przypadkach uszkodzony firmware blokuje start płyty głównej. Niestety po tej operacji nic się nie zmieniło.

Pomimo tego, że wcześniej sprawdziliśmy działanie włącznika i działał poprawnie, postanowiliśmy dowiedzieć się czy sygnał dochodzi w ogóle do kontrolera KBC. Nie da go zmierzyć bezpośrednio przy układzie scalonym, ponieważ ma obudowę typu BGA i wszystkie wyprowadzenia są pod spodem. Na szczęście po drodze od włącznika są jeszcze elementy buforujące i zasilające. Dokonaliśmy pomiarów i to był strzał w dziesiątkę. O ile od strony przełącznika napięcie miało poprawną wartość 3,3V ,to bezpośrednio przy układzie było to 1,2V. Zdecydowanie za mało dla określenia stanu logicznego. Rezystancja tej linii również była zbyt niska. Wskazywało to na uszkodzenie kontrolera ITE, a dokładnie IT8995VG-128.

Po wymianie układu scalonego laptop uruchamiał się i działał prawidłowo. Nie do końca wiadomo, czy podróż samolotem miała jakikolwiek wpływ na usterkę. Być może był to zwykły zbieg okoliczności. Natomiast ten przypadek pokazuje, że kluczem do sukcesu w naprawie laptopów jest właściwa diagnostyka.