Blog > Laptop Asus TUF Gaming A17 FA706U nie działa klawiatura po zalaniu

Laptop Asus TUF Gaming A17 FA706U nie działa klawiatura po zalaniu

Data: 2022.07.20 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Asus , TUF , Gaming , A17 , FA706U , nie dziala klawiatura , po zalaniu

W przypadku zalania laptopa, bardzo często przestaje działać klawiatura. Ścieżki przewodzące sygnały od klawiszy nadrukowane są na folii. Gdy dostanie się tam wilgoć dochodzi do ich utlenienia. Klawiatura jest w zasadzie nienaprawialna, i aby można było pisać, należy ją wymienić. W większości przypadków rozwiązuje to problem. Zdarzają się sytuacje, że ciecz może uszkodzić płytę główna i potrzebna jest bardziej złożona diagnoza.

W laptopie Asus Tuf Gaming woda dostała do środka i spowodowała korozję elementów elektronicznych. Uszkodzeniu uległy rezystory i kondensatory na liniach sterujących klawiatury. Niestety po ich wymianie, podczas pisania nadal nie pojawiało się część liter.

Dane z klawiszy odczytywane są przez kontroler KBC. Można więc było przypuszczać, że jeśli inne komponenty są sprawne, to on stanowi problem. Wymiana tego układu nie jest problematyczna. Potrzebna jest do tego stacja lutownicza BGA, ponieważ wszystkie połączenia znajdują się pod scalakiem. Po wymontowaniu starej części i wlutowaniu nowej, udało się usunąć usterkę i wszystkie klawisze działały.