Blog > Laptop Asus ROG Strix G531G po zalaniu Coca Colą

Laptop Asus ROG Strix G531G po zalaniu Coca Colą

Data: 2021.10.5 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Asus , ROG , Strix , G531G , po zalaniu , nie uruchamia sie , Coca Cola

Większość z was zapewne słyszała o specyficznych właściwościach Coca Coli. Oczywiści poza piciem w upalne dni można jej używać jako skuteczny odrdzewiacz. Świetnie zastępuje preparat WD-40 przy odkręcaniu zapieczonych śrub.  Naprawa laptopów po zalaniu kolą może być dosyć skomplikowana. Dochodzi do szybkiej korozji elementów i połączeń na płycie głównej.

Laptop Asus ROG Strix G531G był zalany colą. Po otworzeniu obudowy i wyjęciu płyty głównej od razu widać było miejsca zalania. Ze względu na dużą zawartość cukru w napoju, po jego odparowaniu na laminacie pozostają lepkie zacieki. Najlepszy sposób, aby się ich pozbyć, to dokładne wymycie płyty ciepła woda z mydłem.

Inspekcja wizualna pod mikroskopem wykazała szereg skorodowanych części i połączeń. W niektórych miejscach reakcja była tak silna, że ścieżki po prostu wyparowały, a elementy niemalże same odpadały od powierzchni. Po odbudowaniu pól lutowniczych i wymianie popsutych części można było przystąpić do dalszej diagnozy. Uszkodzony był układ BQ24780s odpowiedzialny za detekcję zasilania i ładowanie baterii. Nie sterował on kluczami zabezpieczającymi i napięcie nie było dostarczane do płyty. Po wyeliminowaniu tego problemu udało się uruchomić laptopa, jednak naprawa nie została zakończona.

W trakcie testów nie działały klawisze w laptopie. Pierwsze podejrzenie padło na klawiaturę, ponieważ ciecz mogła ją uszkodzić. Sprawdziliśmy ją testerem i działała prawidło. Należało się więc przyjrzeć układowi ITE, który dosyć mocno oberwał, a do niego dochodzą linie sygnałowe klawiszy. Po wymianie kontrolera wszystko działało prawidłowo, a naprawa zakończyła się sukcesem.