Blog > Laptop Acer Aspire VX5-591G nie uruchamia się,wymiana klawiatury

Laptop Acer Aspire VX5-591G nie uruchamia się,wymiana klawiatury

Data: 2021.10.5 | Kategoria: serwis Acer , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Acer , Aspire , VX5 591G , nie uruchamia sie , wymiana klawiatury

Podstawowym krokiem w naprawie laptopa jest sprawdzenie włącznika. Jeśli płyta jest poprawnie zasilana, a komputer nie uruchamia się warto zmierzyć przycisk, oraz czy sygnały sterujące dochodzą do kontrolera KBC. Ten pozornie banalny etap diagnozy pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i zdecydowanie ułatwić naprawę.

Laptop Acer Aspire VX5 591G z niewiadomej przyczyny przestał się uruchamiać. Pomiary napięć na płycie nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Należało więc sprawić, czy pojawia się sygnał włączenia komputera. Sprawa jest prosta gdy przycisk jest przymocowany do obudowy. W naszym przypadku włącznik to jeden z klawiszy klawiatury. Trzeba odnaleźć miejsce na złączu klawiatury, gdzie pojawia się ten sygnał i zmierzyć napięcie przed i po wciśnięciu. Okazało się, że na pinie włącznika nic się nie zmienia a woltomierz pokazuje 0V. Dalsze pomiary wykazały, że na tej linii jest zwarcie. Komputer dostaje więc informacje, że przycisk jest cały czas wciśnięty. Oznacza to więc albo uszkodzenie klawiatury, albo kontrolera klawiatury. W naszym przypadku była to wina klawiszy.

Klawiatura jest zintegrowana z górną obudową i touchpadem. Producent przewiduje w takiej sytuacje wymianę całego podzespołu, co jest oczywiście znacznie droższe, niż zastąpienie tylko uszkodzonego elementu. Pomimo tego, że palmrest jest w zasadzie nierozbieralny, wykonujemy usługę wymiany samej klawiatury. Jest proces żmudny i pracochłonny, ponieważ, całość jest sprasowana i połączona plastikiem. Po wymianie klawiatury laptop uruchamia się i działa prawidło , a na zewnątrz nie ma żadnych śladów po naprawie.