Blog > Ile kosztuje naprawa laptopa?

Ile kosztuje naprawa laptopa?

Data: 2021.04.5 | Kategoria: serwis laptopów łódź , serwis komputerowy łódź , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: n-a

Usterka komputera często jest stresującą sytuacją. W obecnych czasach laptop jest niezbędnym narzędziem służącym do pracy i nauki, a także podstawowym sposobem do komunikacji. Awaria ogranicza naszą aktywność i zmusza do szybkiego rozwiązania problemu.


Aby w miarę prosty sposób oszacować koszty naprawy laptopa, w pierwszej kolejności należy usterki podzielić , na te związane z oprogramowaniem (software), oraz sprzętowe (hardware). Następnie wyróżnimy różne typowe awarie samego komputera i przybliżone kwoty napraw. Zależą one w dużej mierze od producenta lub modelu laptopa, co związane jest ceną zakupu części zamiennych.


1. Usterki oprogramowania:


- laptop nie ładuje Windows lub innego systemu: mac os, Linux , ubuntu
- laptop po uruchomieniu zawiesza się
- laptop wolno działa
- problem z internetem, brak internetu
- brak dźwieku
- problem z wyświetlaniem obrazu


Wymienione przypadki często związane są z wadliwym działaniem systemu np. najpopularniejszego Windows 10.
Naprawa systemu i przywrócenie jego poprawnego działania to koszt około 50 - 80 zł.
Czasami wystarczy wgrać odpowiednie sterowniki. W innym przypadku należy dokonać szczegółowej analizy procesów o raz usług uruchamianych w rejestrze, aby system ładował się poprawnie. Zdarzają się sytuacje, gdy system jest tak uszkodzony, że jedynym rozwiązaniem jest ponowne zainstalowanie systemu. Również w momencie, gdy komputer działa wolno dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu na nowo. Szczególnie gdy od momentu zakupu system zbierał różne śmieci. Podobnie, gdy chcemy sprzedać komputer. Należy wyczyścić zawartość dysku i przywrócić system do ustawień fabrycznych.
Orientacyjny koszt instalacji systemu Windows 10 to około 150zł.
Często w cenie tej usługi jest również przeniesienie danych oraz wgranie potrzebnych programów na prośbę klienta.

2. Usterki sprzętowe.

Ten typ awarii można podzielić zmów na te bardziej oczywiste, czyli takie, które nie wymagają szczegółowej diagnozy, bo laptop zazwyczaj działa, lecz ma pewne ograniczenia, lub wiemy dokładnie co było przyczyną usterki:

- uszkodzenie zasilacza

Cena nowego zasilacza wacha się w granicach 50 - 150 zł w zależności od modelu laptopa, a konkretnie mocy, jakiej potrzebuje komputer. Zazwyczaj cena nowego zasilacza nie przekracza 80 - 100 zł.
Istnieje możliwość naprawy zasilacza, jeśli jest to opłacalne. Często dochodzi do uszkodzenia przewodu zasilającego lub wtyczki. Wtedy koszt naprawy nie przekracza 50zł

- uszkodzenie gniazda zasilania, audio USB

Usterka ta wynika bezpośrednio z eksploatacji laptopa. Łatwo zauważyć, że laptop nie ładuje baterii, lub nie uruchamia się pomimo podłączenia wtyczki od zasilacza. Podobnie w przypadku podłączenia urządzenia do gniazda USB lub słuchawek do gniazda audio nie działają one, lub przerywają.
W większości przypadków koszt wymiany gniazda w laptopie nie przekracza 150 zł.

- uszkodzenie klawiatury

Jeśli brakuje jednego lub kilku klawiszy, można je uzupełnić w cenie około 10 zł za sztukę. W sytuacji, gdy mocowanie klawiszy jest uszkodzone ,jedynym rozwiązaniem jest wymiana całej klawiatury. Koszt jest zależny od modelu laptopa, od 100zł w starszych i popularnych modelach, przez 150-200zł w większości przypadków do nawet 300-400zł w topowych modelach, szczególnie takich, w których klawiatura jest integralną częścią górnej obudowy laptopa (palmrest).
Najczęstszą przyczyną uszkodzenia klawiatury jest zalanie lub zawilgocenie. Jeśli przestanie działać klawisz lub część klawiszy, jedynym sposobem naprawy jest wymiana klawiatury.

Należy szczególnie uważać przy czyszczeniu laptopa i unikać wycierania klawiszy wilgotną szmatką oraz bezpośredniego napylania preparatów do czyszczenia w aerozolu.


- uszkodzenie ekranu

Najczęstszą przyczyną niedziałania ekranu są uszkodzenia mechaniczne. Uderzenie laptopa, upuszczenie, zamkniecie pokrywy, gdy jakiś przedmiot np. długopis jest w środku, powodują pęknięcie matrycy LCD. Koszt wymiany matrycy zależy od wielkości ekranu i rozdzielczości. Najpopularniejszym rozmiarem matrycy stosowanym w laptopach jest 15,6" w występujący w rozdzielczościach HD, Full HD , a nawet 4K. Cena wymiany takiego ekranu wacha się w granicach 350 - 500zł.
Różnorodność modeli laptopów, rozmiarów ekranów i rozwiązań technicznych sprawia, że w szczególnych przypadkach cena może być zdecydowanie wyższa. Ekrany ze zintegrowanym panelem dotykowym (digitizer) to koszt nawet do 1000zł. Wymiana ekranu wysokiej rozdzielczości Retina stosowane w laptopach Apple MacBook może kosztować około 2000zł

- uszkodzenie obudowy

Mechaniczne uszkodzenia obudowy wydają się najłatwiejsze do naprawy, jednak wycena nie jest oczywista, ponieważ w jednym modelu laptopa ta sama część obudowy może kosztować 100zł, a w innym np 400zł. Najczęstszym powodem jest usterka przy zawiasach laptopa. Dochodzi do wyrwania mocowań zawiasów i połamania górnej lub dolnej części laptopa. Jeśli zniszczenia nie są duże, istnieje szansa na zregenerowanie mocowań, poprzez spawanie plastiku w cenie około 150zł. Gdy jednak trzeba wymienić palmrest lub obudowę ekranu średni koszt takiej operacji to 250zł

- uszkodzenie gładzika (touchpad)

W przypadku niedziałającego touchpada cena wymiany wacha się w granicach 100 - 250 zł w zależności od modelu laptopa.

- wymiana baterii

Jeśli laptop na baterii działa krótko, a potrzebujemy korzystać z niego mobilnie, należy baterię wymienić. W nowych laptopach bateria jest zamknięta wewnątrz obudowy i do jej wymiany należy rozkręcić całego laptopa.
Na cenę ma wpływ pojemność baterii, co przekłada się na czas pracy. W większości popularnych modeli koszt wymiany baterii to około 150-200zł. W ultrabookach i laptopach gameingowych cena wymiany to 200 - 400 zł Zdecydowanie drożej jest w przypadku laptopów MacBook , gdzie ceny oryginalnych akumulatorów wahają się w granicach 400-500zł.

3. Laptop nie uruchamia się i nie wyświetla obrazu.

Gdy sprzęt przestaje nagle działać, a nie było żadnych czynników typu, przepięcie, zalanie, upuszczenie, nie pozostaje nic innego jak przekazać komputer w ręce specjalistów, którzy postarają się najpierw zdiagnozować przyczynę, a później usunąć usterkę.

Większość problemów sprawia tzw. płyta główna (ang. motherboard), czyli cała elektronika wewnątrz laptopa. Na płycie głównej znajdują się przede wszystkim procesor , czyli serce, pamięć, często dodatkowa karta graficzna, układy sterujące (most, kontroler kbc), karta dźwiękowa, sieciowa, oraz wszystkie układy zasilania do poszczególnych podzespołów.

Płyta główna to skomplikowane urządzenie składające się tysięcy elementów elektronicznych i wielu wyspecjalizowanych układów scalonych. Przyczyną usterki może być przepięcie, zalanie , uszkodzenie mechaniczne, lub po prostu wadliwe działanie elementów elektronicznych.

Koszt naprawy płyty głównej to przedział od 150zł poczynając od naprawy układów zasilania , czyszczenie po zalaniu, programowania kości BIOS, do 1000zł, w przypadku konieczności wymiany zintegrowanego procesora lub karty graficznej.
Zdecydowana większość napraw płyty głównej to cena w granicach 200 - 300zł.