Blog > Dell Precision M6600 uszkodzona karta graficzna

Dell Precision M6600 uszkodzona karta graficzna

Data: 2021.09.17 | Kategoria: serwis Dell , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Dell , Precision , M6600 , uszkodzona karta graficzna , zwarcie na karcie graficznej , nVidia Quadro 3000M

Laptopy Dell z serii Precision to prawdziwe woły robocze. Mocne procesory i7 z serii QM i karty graficzne Quadro pozwalają na wygodną i komfortowa pracę nawet podczas korzystania z wymagających programów graficznych lub przy montowaniu filmów. Dodatkowym atutem są cztery gniazda pamięci, która bez problemu można rozbudować do 32GB. Te wszystkie atuty sprawiają, że Dell Precision M6600 to mobilna stacja robocza.

Laptop trafił do serwisu ponieważ nie można go było włączyć. Co prawda reagował na naciśnięcie włącznika i na chwile zapalała się dioda zasilania, ale po chwili gasła. Po rozkręceniu komputera i wyjęciu płyty głównej przystąpiliśmy do pomiarów oporności w liniach zasilania. Na płycie było zwarcie w sekcji zasilającej kartę graficzna. Na całe szczęście grafika nie jest wlutowana w płytę główna, lecz jest wpinana w gniazdo PCI. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia diagnozę i naprawę, ponieważ w przypadku uszkodzenia samej karty można ją po prostu wymienić, bez potrzeby lutowania BGA.

Po wyciągnięciu karty graficznej zobaczyliśmy spalone elementy zasilania na płycie, które znajdowały się pod karta i nie były od razu widoczne. W pierwszej kolejności zajęliśmy się usunięciem zwarcia na płycie. Na całe szczęście zwęglone części nie uszkodziły laminatu. Po ich wymianie udało się uruchomić laptopa. Oczywiście nie pokazywał obrazu, ponieważ karta graficzna nie była zamontowana. Dawało to jednak nadzieję na to, że laptopa będzie można naprawić i usterka karty nie wyrządziła większych szkód.

Teraz można było przejść do naprawy samej grafiki. Pomiary wykazały, że na cewkach zasilających chip graficzny jest zwarcie. Daje nam to dwuznaczną diagnozę. Uszkodzony jest sam układ, albo spalone są przetwornice go zasilające. Pierwszy wariant jest zdecydowanie bardziej problematyczny i kosztowny, bo trzeba wymienić chip, a w przypadku braku dostępności części cała kartę. Na całe szczęście po dalszej diagnozie ustaliliśmy, że jest to awaria układów zasilających. Dodatkowo należało wymienić kondensatory. Po wymianie elementów zwarcia już nie było i można było przystąpić do testów.

Po zamontowaniu karty graficznej laptop uruchomił się prawidłowo i pokazał obraz. W systemie karta graficzna nVidia Quadro 3000M została poprawnie wykryta. Testy obciążeniowe nie wykazały błędów. Tym razem udało się naprawić laptopa bez wymiany drogich części.