Blog > Brak dźwięku w głośnikach - naprawa laptopa HP Elitebook 8570p

Brak dźwięku w głośnikach - naprawa laptopa HP Elitebook 8570p

Data: 2021.03.30 | Kategoria: naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Brak dzwieku w glosnikach , naprawa laptopa , HP , Elitebook , 8570p

Do serwisu trafił laptop HP Elitebook 8570p z prozaiczną usterką w postaci braku dźwięku. Przyczyn takiego zachowania może być wiele, więc należy wszystkie wykluczyć zaczynając od najprostszych.

 

 1. Brak sterownika karty dźwiękowej.

  Dianoza jest dosyć prosta. W przypadku windows należy wejść w menadżera urządzeń i sprawdzić czy karta dźwiękowa ma zainstalowany sterownik. Jeśli są jakieś urządzenia bez sterowników, trzeba zainstalować wszystkie brakujące sterowniki.

  Czasami zdarza się, że sterowniki są poprawnie zainstalowane,a nadal nic nie słychać w głośnikach. Można wtedy spróbować usunąć urządzenie i zainstalować je ponownie. Bład taki powstaje z powodu aktualizacji systemu windows.

  Jeśli pomimo wykonanych czynności przy karcie dźwiekowej w kontrolerach dżwieku w menadżerze urządzeń jest żółta ikona z wykrzyknikiem, wskazuje to na problem z samą kartą, lub konfliktem sprzętowym uniemożliwiającym jej uruchomienie.

 

W naszym przypadku sterowniki były poprawnie zainstalowane, a wybierając właściwości karty, pojawiał się komunikat, że to urządzenie działa poprawnie.

 

 1. Uszkodzenie głośników.

  Należy sprawdzić, czy przypadkiem same głośniki nie są uszkodzone. Na początku należy sprawdzić czy słychać dźwiek w słuchawkach, podłaczonych do gniazda słuchawkowego. Jeśli słysyzmy wszystko poprawnie, nie pozostaje nic innego, niż rozkręcić laptopa i w celach testowych podłączyć inne głośniki.

 

W diagnozowanym laptopie, dźwiek w słuchawkach był poprawny, nadtomiast podłączenie innych głośników nie rozwiązało problemu, dlatego należy przejść do kolejnego punktu dianozy.

 

 1. Uszkodzone gniazdo słuchawkowe.

  Wyjscie na słuchawki działa w taki sposób, że wysyła do karty dźwiekowej informację, czy wtyczka jest włożona do gniazda. Jeśłi podłączymy słuchawki, lub głośniki zewnętrzne, to laptop wyłącza głośniki wbudowane i wysyła dźwiek do gniaza. Analogicznie po wyjęciu wtyczki włącza głośniki wewnętrzne i przestaje wysyłać sygnał do gniazda.

  Czasami dochodzi do uszkodzenia samego gniazda i pomimo, że wtyczka jest wyjęta, komputer nadal myśli, że ma odtwarzać na urządzeniu zewnętrznym, co sprawia, że nie słysyzmy dźwieku na laptopie.

 

Sprawdziliśmy, czy gniazdo słuchawkowe jest sprawne. Multimetrem zmierzyliśmy sygnały sterujące wyjściem dźwieku i wszystko wyglądało poprawnie. Dla pewnośći wymieniliśmy gniazdo słuchawkowe, aby wykluczyć wszelkie anomalie. Niestety dźwieku w głośnikach nadal nie było.

 

 1. Uszkodzona karta dźwiekowa.

  W tym momencie przechodzimy do sedna sprawy. Karta muzyczna w laptopie, to mały układ krzemowy o wymairach kliku milimetrów, który przetwarza cyfrowy sygnał audio generowany przez komputer, na sygnał analogowy wysyłany do głośników, lub słuchawek. Dodatkowo może zawierać w sobie wzmacniacz sygnału audio, tak aby uprościć konstrukcję płyty głownej. Wtedy cały proces przetwarzania dzwięku realizowany jest przez jedną kostkę.

 

W diagnozowanym latopie karta muzyczna to układ IDT 92HD80B​1X5NLG. Wylutowaliśmu z płyty elemt i zastąpiliśmy go nowym. Po złożeniu laptopa i uruchomieniu systemu dźwiek był poprawnie odtwarzany we wbudowanych głośnikach, więc zdiagnozowaliśmy usterkę i naprawa zakończyła się powodzeniem.

 

 

Powyżej opisane sytuację są najprostsze do zdiagnozowania i nie wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu elektroniki. Oczywiście istnieją inne przyczyny braku dźwieku, ale naprawa wymaga wtedy bardzo szczegółowej analizy elektroniki płyty głownej.

 

brak dzwieku w glosnikach naprawa laptopa hp elitebook 8570p