Blog > Asus ZenBook UX430UN po zalaniu nie uruchamia się

Asus ZenBook UX430UN po zalaniu nie uruchamia się

Data: 2021.08.25 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Asus , ZenBook , UX430UN , po zalaniu , nie uruchamia sie

Asus ZenBook UX430UN to smukły i wydajny ultrabook. W lekkiej i cienkiej obudowie znajduje się procesor Intel Core i7 ósmej generacji oraz karta graficzna Ge Force MX150. Pozwala to na komfortową pracę, a nawet uruchomienie jakiejś starszej gry. Niestety komputer został zalany i przestał się uruchamiać.

Wizualna inspekcja płyty głównej wykazała ślady zalania w okolicy kontrolera kbc, zasilania karty graficznej, zasilania procesora oraz kilku innych miejscach. Duża ilość skorodowanych miejsc w pobliżu układów lutowanych BGA sugerowała, że nie będzie to prosta i łatwa naprawa.

Po dokładnym wyczyszczeniu płyty można było przystąpić do pomiarów i naprawy laminatu. Część ścieżek dosłownie wyparowała. Gdy przez połączenia płynie prąd, proces korozji zachodzi bardzo szybko. Po naprawie laminatu i wymianie skorodowanych elementów można było przystąpić do podłączenia zasilania i testów układów zasilania. Płyta reagowała na włącznik, załączały się główne napięcia sterujące, ale po chwili następowało samoczynne wyłączenie. Dalsze pomiary wykazały brak zasilania procesora. Analizując obwody znaleźliśmy kolejne uszkodzone ścieżki, które odpowiadały za sterowanie napięciem na przetwornicy procesora. Po usunięciu problemów udało się włączyć płytę główną. Nie wyłączała się już samoczynnie, ale laptop nadal nie wyświetlał nic na ekranie. Należało wrócić do analizy sygnałów na płycie. Po długich poszukiwaniach w końcu trafiliśmy na kolejne uszkodzone elementy. Ich wymiana i kolejne testy finalnie doprowadziły do całkowitego uruchomienia komputera.

Pomimo trudności i poważnego uszkodzenia płyty głównej udało się naprawić laptopa w umiarkowanej cenie. W przypadku zalań nie można z góry niczego założyć. Na całe szczęście nie doszło do uszkodzenia procesora, ani karty graficznej.