Blog > Asus ROG STRIX GL703G grzeje się, nie działają wentylatory

Asus ROG STRIX GL703G grzeje się, nie działają wentylatory

Data: 2022.02.12 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Asus , ROG , STRIX , GL703 , grzeje sie , nie dzialaja wentylatory , wymiana wentylatora

Laptop Asus ROG STRIX GL703G trafił do serwisu ,ponieważ bardzo mocno się nagrzewał. Wentylator pracował na szybkich obrotach i był głośny. Laptop był gorący i po pewnym czasie wyłączał się. Zazwyczaj w takich przypadkach czyszczenie laptopa rozwiązuje problem. Jednak ten przypadek był bardziej złożony.

Diagnozę w takim przypadku rozpoczynamy od sprawdzenia temperatur procesora i karty graficznej w stanie spoczynku i pod obciążeniem. Choć wiemy, że jest za wysoka, ten pomiar stanowi punkt odniesienia do dalszych czynności. Jedziemy wiedzieć czy konserwacja laptopa, czyli wyczyszczenie, wymiana past termo-przewodzących oraz termopadów przyniesie spodziewane efekty.

Podczas pomiarów komputer był zdecydowanie za ciepły w spoczynku, a uruchomienie testu obciążeniowego powodowały gwałtowny skok temperatury do maksymalnych wartości.

Po otwarciu obudowy i uruchomieniu laptopa zauważyliśmy, że pracuje tylko jeden z trzech wiatraków znajdujących się w środku. Działa dodatkowy mały chłodzący most. Wentylatory od procesora i grafiki nie obracały się. Pomiary linii zasilających wykazały, brak właściwego napięcia dla układu chłodzenia. Trzeci wiatrak działał, ponieważ był zasilany w inny sposób.

Analiza schematu połączeń i dalsze pomiary wskazały na problem z kontrolerem sterującym zasilaniem wentylatorów. Wymiana układu scalonego przywróciła odpowiednie napięcie i chłodzenie znów zaczęło działać. Po niewysyczeniu radiatorów i wymianie pasty termo-przewodzącej można było przystąpić do testów. Pomiary wykazały znaczny spadek temperatury w trakcie spoczynku. Pod obciążeniem oscylowała w bezpiecznych okolicach 70C. Problem został więc rozwiązany, a komputer naprawiony.

Ostatecznie wiatraki, pomimo tego, że działały prawidłowo, zostały wymienione na nowe na życzenie właściciela. Narzekał on, że podczas grania dosyć mocno hałasują. Łożysko w środku wyrobiło się i miało odrobinę luzu. Przy długiej pracy na wysokich obrotach wpadały w drgania i rezonując wydawały z siebie irytujący dźwięk.