Blog > Acer Aspire 1 A114-32 - nie wykrywa dysku SSD

Acer Aspire 1 A114-32 - nie wykrywa dysku SSD

Data: 2021.09.17 | Kategoria: serwis Acer , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Acer , Aspire 1 , A114 32 , nie wykrywa dysku , wymiana dysku SSD , nie laduje systemu , nie widzi dysku

Laptop Acer Aspire 1 przestał ładować system. Po uruchomieniu wyświetlała się informacja, że nie ma zainstalowanego systemu. Nie pozostaje nic innego, niż zainstalować Windows, lub inny system operacyjny. Niestety w trakcie tego procesu nie widać dysku do instalacji. Podobnie w ustawieniach BIOS dysku nie ma fizycznie na liście urządzeń. Najbardziej prawdopodobna diagnoza, że jest on uszkodzony. Tutaj przechodzimy do sedna sprawy. W większości laptopów wystarczy otworzyć obudowę, wyciągnąć popsuty podzespół i wstawić nowy sprawny. W tym przypadku dysk SSD jest wlutowany na płycie głównej i stanowi integralną część komputera.

Po wyjęciu płyty głównej bez problemu lokalizujemy miejsce gdzie znajduje się uszkodzone urządzenie. Dysk SSD jest w formie jednego zintegrowanego układu. Jego wymiana polega na wlutowaniu go na stacji lutowniczej BGA i ponowne wlutowanie sprawnej części. Oczywiście w innych okolicznościach można by wykorzystać wolne złącze SATA lub M.2 i podłączyć tradycyjny dysk. Niestety na płycie nie ma żadnych innych gniazd pozwalających na zamontowanie dodatkowo dysku.

Uszkodzony chip został wymieniony i po uruchomieniu laptopa w biosie dysk był poprawnie wykrywany. Zainstalowany system Windows działał poprawnie, więc naprawa została zakończona.