Blog > Odzyskiwanie danych - pendrive SanDisk Cruzer Blade 128GB

Odzyskiwanie danych - pendrive SanDisk Cruzer Blade 128GB

Data: 2021.04.10 | Kategoria: odzyskiwanie danych łódź , Blog | Tagi: pendrive , odzyskiwanie danych

Pendrive to bardzo wygodne urządzenie do przechowywania i przenoszenia danych. Małe rozmiary i stosunkowo duża pojemność to spore atuty, w porównaniu do przenośnych dysków. Szczególnie w przypadku gdy obecnie USB 3.0 jest standardem, szybkość kopiowania jest również zadowalająca. 

Wszystkie te zalety nie mają znaczenia, gdy dojdzie do sytuacji, w której nie możemy odczytać zapisanych danych.

Tym razem do naszego serwisu trafił pendrive SanDisk Cruzer Blade 128GB. Po podłączeniu do komputera nie jest widoczny w windows. 

W pierwszej kolejności sprawdziliśmy ,że urządzenie nie jest w ogóle wykrywane w systemie i jest z nim jakakolwiek komunikacja. 

Czasami pendrive nie jest widoczny, ponieważ uszkodzona jest struktura logiczna. NIe ma, lub nie można odczytać partycji. Nie jest wtedy przypisywana litera dysku, jednak pendrive jest fizycznie dostępny. Można wtedy korzystając z specjalistycznego oprogramowania sklonować jego zawartość. Gdy mamy kopię pozostaje tylko odzyskiwanie danych.

W naszym przypadku nie było żadnej komunikacji z komputerem. Po otworzeniu pendriva i pomiarach miernikiem okazało się, że płytka na której umieszczone są elementy elektroniczne jest uszkodzona. Kontroler pamięci nie ma zasilania, oraz nie dochodzą do niego sygnały danych z usb. 

Brakujące połączenia do danych i zasilania zostały uzupełnione. Dodatkowo został zamontowany kabel usb, aby bezpiecznie można było podłączyć pendrive do komputera i nie uszkodzić laminatu. Po tych czynnościach urządzenie w końcu było wykrywane przez komputer i można było skopiować dane.

Opisany przypadek nie był szczególnie skomplikowany. Pomimo mechanicznego uszkodzenia pendriva pamięć i kontoler pamięci były sprawne.  W innych przypadkach, gdy dochodzi do zwarcia i uszkodzenia kontrolera, proces odzyskiwania danych jest zdecydowanie bardziej złożony.