Blog > Naprawa laptopa po zalaniu

Naprawa laptopa po zalaniu

Data: 2021.04.12 | Kategoria: naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: naprawa laptopa , po zalaniu

Usterka laptopa spowodowana zalaniem jest jedną z najbardziej nieprzewidywalnych do diagnozy i naprawy. Zakres uszkodzeń może być bardzo szeroki. Woda, lub inny płyn podczas kontaktu z urządzeniem może wyrządzić duże szkody na płycie głównej. Często dochodzi do zwarcia i uszkodzenia elementów elektronicznych. W wielu przypadkach przestaje działać klawiatura.

Co robić gdy laptop jest zalany?

Pierwszą rzeczą w momencie, gdy ciecz dostanie się na komputer powinno być odłączenie zasilacza i wyjęcie baterii. O ile ta pierwsza czynność nie stanowi problemu, to odpięcie baterii w większości nowych laptopów jest niewykonalna. Obecnie producenci ze znanych tylko sobie powodów umieszczają akumulatory wewnątrz obudowy. Użytkownik nie ma do niej dostępu. Jeśli jednak wasz laptop ma wyjmowaną baterię, należy ją niezwłocznie wyjąć.

Robimy tak, ponieważ prąd płynący przez zalane elementy na płycie głównej przyśpiesza korozję elektrolityczną i w krótkim czasie dochodzi do uszkodzenia połączeń na płycie.

Oczywiście jeśli komputer pomimo zalania nadal pracuje należy go wyłączyć i nie korzystać z niego. Uchroni go to przed problemami i przyszłymi usterkami.

Pewne źródła sugerują, aby odwrócić laptopa klawiaturą do dołu. Logicznie jest to uzasadnione, gdy rzeczywiście płyn dostanie się na klawiaturę, i żeby nie spływał dalej do wnętrza. Należy jednak pamiętać, aby nie zamykać wtedy ekranu, aby ciecz spływająca z klawiatury dostała się brzegów matrycy, gdyż może uszkodzić elektronikę matrycy.

Następnie powinniśmy znaleźć najbliższy serwis laptopów. W wielu przypadkach, komputer wyłączy się, lub nie chce się uruchomić, więc i tak zdani jesteśmy na naprawę laptopa po zalaniu. Jednak gdy sprzęt po wysuszeniu nadal działa i tak warto oddać go do sprawdzenia i wyczyszczenia. Jak wcześniej wspomnieliśmy woda w kontakcie z prądem szybko prowadzi do korozji elementów. Jeśli laptop teraz działa, to niewykluczone, że w przyszłości może dojść do awarii związanej ze wcześniejszym zalaniem.

Czyszczenie i konserwacja laptopa po zalaniu, polega na wymyciu i wysuszeniu płyty głównej. Woda dostając się w szczeliny pod układami nie odparowuje od razu. Zgromadzona tam wilgoć utrzymuje się dosyć długo. Podobnie słodkie napoje po pewnym czasie tworzą lepkiego gluta, który dosyć długo jest wilgotny.

Poza wyczyszczeniem laptopa, najczęstszą usterką jest uszkodzenie klawiatury. Przestaje działać cała klawiatura, lub kilka klawiszy. Wilgoć uszkadza ścieżki przewodzące nadrukowane na fulli. Naprawa klawiatury jest raczej nie opłacalna, tym bardziej, że jest to element nie rozbieralny. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest wymiana klawiatury na nową.

Jeśli pomimo wykonanych wcześniej kroków komputer nie działa, naprawa laptopa po zalaniu, polega w zasadzie na naprawie płyty głównej. Jest zadanie związane z precyzyjną elektroniką. Na płycie znajdują się setki a nawet tysiące elementów, które mogą się uszkodzić w wyniku kontaktu z cieczą. Wadliwe działanie układów spowodowane może być przepięciem, zwarciem, oraz korozją uszkadzająca połączenia. Należy je wymienić oraz zregenerować i odtworzyć ścieżki na laminacie płyty. Połączenia wykonane są z miedzi i szybko się utleniają unieruchamiając sprzęt.

Zdjęcia przedstawiają zalaną płytę główna, na której widać efekty działania wody i wyraźne oznaki korozji. Naprawa polegała na wymianie wielu uszkodzonych elementów, naprawie skorodowanych połączeń, oraz wymianie karty sieciowej, która się uszkodziła.

Pomimo dość dużych zniszczeń naprawa zakończyła się sukcesem i laptop został przywrócony do życia.