Blog > Naprawa laptopa Lenovo Y50-70, zwarcie zasilania po zalaniu

Naprawa laptopa Lenovo Y50-70, zwarcie zasilania po zalaniu

Data: 2023.05.10 | Kategoria: serwis Lenovo , serwis laptopów łódź , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Lenovo Y50 70 , zwarcie zasilania , po zalaniu

W dzisiejszych czasach laptopy stanowią nieodłączny element naszego codziennego życia. Służą nam do pracy, nauki, zabawy, komunikacji, czy też oglądania filmów. Niestety, jak każde urządzenie elektroniczne, również laptopy są podatne na uszkodzenia. Jednym z najczęstszych problemów, z jakim użytkownicy laptopów się zmagają, jest zwarcie zasilania po zalaniu. W tym artykule przyjrzymy się naprawie laptopa Lenovo Y50-70 po zalaniu, w tym jakie kroki należy podjąć, aby przywrócić sprzęt do życia.

Krok 1: Wyłącz laptopa i odłącz zasilacz

Jeśli twój laptop został zalany, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest wyłączenie go i odłączenie zasilacza. Nie próbuj włączać laptopa, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenia sprzętu.

Krok 2: Usuń baterię

Następnie musisz usunąć baterię z laptopa. W większości przypadków bateria jest umieszczona z tyłu urządzenia i jest łatwa do usunięcia. W przypadku laptopa Lenovo Y50-70 bateria jest umieszczona z przodu i wymaga rozkręcenia dolnej części obudowy.

Krok 3: Otwórz laptopa i osusz go

Po usunięciu baterii musisz otworzyć laptopa, aby osuszyć wnętrze. Najlepiej jest to zrobić za pomocą sprężonego powietrza lub suchego ręcznika. Upewnij się, że usuniesz jak najwięcej wody z wnętrza laptopa.

Krok 4: Oczyszczanie laptopa z zanieczyszczeń

Po osuszeniu laptopa musisz oczyścić go z zanieczyszczeń, które mogą przyczynić się do dalszych uszkodzeń sprzętu. W tym celu możesz użyć izopropanolu lub innego płynu do czyszczenia elektroniki. Należy pamiętać, że należy użyć małej ilości płynu i dokładnie przetrzeć czyszczone elementy.

Krok 5: Sprawdź uszkodzone elementy

Po dokładnym oczyszczeniu laptopa należy sprawdzić, czy nie ma uszkodzonych elementów. Może to obejmować uszkodzone kable, zepsuty dysk twardy, uszkodzone gniazda USB lub zepsutą kartę graficzną. W przypadku laptopa Lenovo Y50-70 zwarcie zasilania po zalaniu jest często związane z uszkodzeniem układów scalonych sterujących zasilaniem, rezystorów oraz kondensatorów.

Krok 6: Wymień uszkodzone elementy

Jeśli zidentyfikujesz uszkodzone elementy, należy je wymienić na nowe, korzystając ze stacji lutowniczej.

W naszym przypadku wykonanie powyższych czynności doprowadziło do usunięcia usterki. Właściciel miał dużo szczęścia, ponieważ płyn dostał się również w okolice procesora. Doszło do korozji elementów na CPU. Sam układ nie został uszkodzony. Po ich wymianie komputer działał prawidłowo.