Blog > Laptop Asus UX410U - głośna praca wentylatorów - czyszczenie ME region

Laptop Asus UX410U - głośna praca wentylatorów - czyszczenie ME region

Data: 2022.06.24 | Kategoria: serwis Asus , naprawa laptopów łódź , Blog | Tagi: Asus , UX410U , glosna praca wentylatorow , czyszczenie ME region

Laptop Asus UX410u pozornie działał prawidłowo. Uruchamiał się, i można było na nim pracować. Jedynym mankamentem było to, że hałasowały wentylatory. Kręciły się z duża prędkością i głośno szumiały. Sugerowało to, że być może komputer jest mocno zakurzony w środku i system chłodzenia nie wyrabia z odprowadzaniem ciepła z obudowy. Sprawa była jednak bardziej złożona.

Po wykonaniu pełnej konserwacji laptopa, polegającej na wyczyszczeniu go w środku i wymianie pasty termo-przewodzącej na procesorze sytuacja wcale się nie zmieniła. Pomimo prawidłowej temperatury na układach, wiatrak nadal kręcił się z szybkością około 3000 obrotów na sekundę.

Wskazywało to jakiś problem z zarządzaniem obsługi chłodzenia.

Z doświadczenia wiemy, że odpowiada za to usterka BIOS, a w szczególności fragment oprogramowania ME Region (Management Engine Stands or Manageability Engine).

Intel ME to sprzętowy komponent wbudowany w chip definiujący platformę sprzętową komputera. Znajduje się w układzie PCH zwanym kiedyś mostkiem północnym, a obecnie najczęściej zintegrowany jest w procesorze.

Naprawa wadliwie działającego biosu polega na wyczyszczeniu ME Region, a w zasadzie wgraniu do kości bios jego fabrycznie czystej wersji, która przy pierwszym uruchomieniu laptopa skonfiguruje się i będzie pozbawiona błędów.

Trzeba wy-lutować z płyty głównej kość pamięci i odczytać jej zawartość. Należy sprawdzić wersję oprogramowania, ponieważ może się ono różnić nawet w przypadku tego samego modelu laptopa..

Następnie modyfikujemy zgrany wsad pamięci i wgrywamy czysty ME Region. Na konie pozostaje zaprogramowanie pamięci i wlutowanie jej ponownie w płytę.

Po wykonaniu tych czynności laptop Asus działał już poprawnie. Wentylatory pracowały cicho, temperatury na procesorze były optymalne, ale szum wiatraków pojawiał się dopiero pod dużym obciążeniem.

Zdarzają się sytuacje, że kość pamięci jest fizycznie uszkodzona i nie można jej odczytać. Ewentualnie jej zawartość jest wyczyszczona i nie wiadomo, która wersja oprogramowania powinna być wgrana. Można wtedy zmodyfikować bios i zupełnie wyłączyć ME Region, jednak nie da się tego zrobić w najnowszych komputerach.