Blog > Jak zrobić Hackintosh’a, czyli Mac OS X na laptopie.

Jak zrobić Hackintosh’a, czyli Mac OS X na laptopie.

Data: 2021.02.20 | Kategoria: Blog | Tagi: n-a

Jeśli marzysz o Hackintoshu, czyli laptopie dowolnego producenta, ale z systemem Apple OS X, to jest to jak najbardziej możliwe. Należy jednak pamiętać, że instalowanie OS X poza oficjalnym sprzętem Apple stanowi naruszenie licencji oprogramowania. Jeśli Apple nie chce, aby to robić,  można przypuszczać,  że to nie będzie łatwe. Nie należy się spodziewać żadnego oficjalnego wsparcia. Jeśli podczas instalacji coś pójdzie źle, należy pamiętać, że jesteście zdani  na siebie i pomoc innych użytkowników.

Sprzęt.

Funkcjonowanie OS X na znormalizowanej platformie Apple i Mac jest jednym z kluczy do jego pracy w prawidłowy sposób. W przeciwieństwie do systemów Windows i Linux, nie ma tutaj do czynienia z tak duża różnorodnością konfiguracji ,dla których OS X jest specjalnie zaprojektowany. Na całe szczęście społeczność Hackintosh przeprowadziła już wiele testów i  lista obsługiwanego sprzętu jest znacznie dłuższa, niż to było kiedyś. Niektóre maszyny  są lepiej dopasowanie dla OS X niż inne. Na stronie CustoMac można zobaczyć listę zalecanych części, jeśli chciałbyś sam zbudować komputer kompatybilny z Mac OS. Wybranie odpowiedniego laptopa ,może być trudniejszym przedsięwzięciem. Należy szukać czegoś z nowoczesnym procesorem Intel i chipsetem, który obsługuje jak najwięcej funkcji laptopa. Należy unikać jednostek, które mają dedykowane karty graficzne oraz przygotować się na ewentualną instalację Wi-Fi i Bluetooth jako  moduły USB , jeśli wbudowane nie będą działać.

Oprogramowanie

Do instalacji sytemu potrzebna jest oficjalna kopia OS X. Może to być Snow Leopard na płycie DVD (dostępne z Apple za około $ 20), który później można uaktualnić do najnowszej wersji systemu Mac OS X. Można też  pobrać instalator dowolnej wersji do El Capitan z Apple Store, ale trzeba korzystać z komputera Mac i uruchomić z pendrive o  pojemności przynajmniej 16GB. Instalując system na  Hackintoshu należy oczywiście pamiętać o wykonaniu kopii bezpieczeństwa na wypadek gdyby coś poszło nie tak. Zdecydowanie najlepszym sposobem będzie sklonowanie dysku jednym z popularnych programów do kopii zapasowej i odzyskiwania danych. Podczas instalacji z przydatnym narzędziem będzie Unibeast. Jeśli korzystacie z nośnika DVD, należy przygotować iBoot, zbootować z płyty, a następnie włożyć płytę zawierającą  Snow Leopard i kontynuować instalację. Po instalacje obie metody wymagają urzycia narzędzia MultiBeast. Dokładną instrukcję krok po kroku znajdziecie na stronie  tonymacx86.com

Multibeast , może rozwiązać wiele problemów. Jeśli masz dobrze dobrany sprzęt,  to skonfigurowany bootloader poprawnie odpali El Capitan i uporządkuje sterowniki do grafiki, dźwięku, sieci i innych urządzeń za pomocą plików .kext,  rozszerzenia kernela , które są odpowiednikiem sterowników na Maca.

hackintosh2

Jeśli instalacja nie działa dobrze, trzeba szukać / Library / Extensions dla pliku .kext, który ma zastosowanie do tego sprzętu.  Kliknij go prawym przyciskiem i wybierz ‚Pokaż zawartość pakietu. Otwórz plik plist w edytorze tekstowym i edytuj. Jeśli proces ten nie działa, to jedynym wyjściem jest szukać rozwiązania na forach. Jest bardzo możliwe, że inny użytkownik Hackintosha miał ten sam problem  i będą mieć przynajmniej częściowe rozwiązanie.